Alates sellest aastast veab südamekuu kampaaniat Haigekassa. Liikumiskampaania lehel kutsutakse Endomondos liituma Haigekassa liikumisgrupiga ja alustama üheskoos aktiivset elu juba sel kuul. Selles grupis pole tähtis võit vaid osavõtt. Mida rohkem liikumisharrastajaid on, seda tugevamad ja aktiivsemad oleme!
Haigekassa kampaania kolm kangelast on hoolimata kõrgest vanusest või erivajadustest keskmisele Eestimaalasele oma aktiivsusega eeskujuks. Liigne istumine ja vähene liikumine koormavad keha ja tekitavad südamehaigusi. Eestis on aga südame- ja veresoonkonnahaigused surmapõhjusena esikohal. Sul on võimalik oma süda tervena hoida regulaarse liikumise ja tervislike eluviisidega. Alusta aktiivse eluviisiga juba täna!
51,7% Eesti täiskasvanutest on ülekaalulised või rasvunud ja WHO prognoosi kohaselt on 2025. aastaks Eesti elanikest 62% ülemäärase kehakaaluga. Vähemalt neljal korral nädalas on kehaliselt aktiivsed vaid 17,4% täiskasvanutest, lastest liikus iga päev piisavalt vaid 16,4%.*
Regulaarne liikumine on parim viis ennetada südamehaigustesse haigestumist. Kindlasti soovitame südamehaiguste riskitegureid hinnata meestel, sest neil on tunduvalt suurem oht haigestuda.
Haigekassa kampaania kolmel persoonil võiks kõigil olla vabandus, miks nad vähe liiguvad. Ometi on nad aktiivsemad kui keskmised eestimaalased. Võta eeskuju ja alusta aktiivsete eluviisidega juba täna!
Loe Matz Topkini, Rein Pärna ja Jakob Rosina liikumisharrastustest SIIT.
Südame tervist mõjutab eelkõige elustiil ehk Teie igapäevane tervisekäitumine. Südame-veresoonkonnahaigusi soodustavad vähene liikumine, suitsetamine, alkoholi liigtarvitamine, ülekaal, vähene puu- ja köögiviljade söömine ning liigne soolatarbimine. Et vähendada südame- ja veresoonkonnahaigustesse haigestumise riske, on tunnustatud südamearst professor Margus Viigimaa andnud südame tervena hoidmiseks hulgaliselt soovitusi, mida igapäevaselt järgida.
Näiteks:
- – Oluline on liikumisharrastuse regulaarsus, mitte niivõrd intensiivsus.
- – Istumine on „uus suitsetamine“.
- – 30 minutit kõndi iga päev peletab stressi ja teeb südame tugevaks.
- – Arvesta lastega, et sinu tervislik eluviis on eeskujuks ka lastele.
- – Piira soola tarbimist, sest keedusoolas sisalduv naatrium tõstab vererõhku!
Eesti Kardioloogide Selts soovitab südame kaitsmiseks 3 km kõndi või 30 minutit ükskõik millist mõõdukat liikumist päevas. Suurema koormusega tervisetreeninguks sobivad kõige paremini kepikõnd, sörkjooks, ujumine, jalgrattasõit, tantsimine, sõudmine, uisutamine ja rulluisutamine. Südame ja veresoonte kaitsmiseks on vaja vähemalt kaks tunnipikkust treeningut nädalas.
Alusta liikumist sobivatel matkaradadel juba täna. Järvamaal ootavad liikujaid Paide terviserada, Valgehobusemäe suusa- ja puhkekeskus, Türi Tolli metsa terviserada, Koeru terviserada, Käru terviserada ning Aravete suusa- ja terviserajad. Uuri lisa lehtedelt Terviserajad ja Loodusega koos.
Vaata SIIT, milliseid südamekuu sündmusi Järvamaal tänavu korraldatakse.
Teate koostas
Helje Mets
Järvamaa Omavalitsuste Liit
jol[at]jarva.ee