Kesk-Eesti DMO*

*DMO – destination management organization ehk sihtkohaarendusorganisatsioon

Kesk-Eesti turismiorganisatsioon (*DMO) on Viljandimaal, Järvamaal, Tõrva vallas ja Põltsamaa vallas turismi arendamiseks loodud koostööformaat.

DMO partnerid on SA Viljandimaa Arenduskeskus, SA Järvamaa, SA Valgamaa Arenguagentuur (esindab Tõrva valda) ja Põltsamaa Vallavara OÜ. Meie koostöövõrgustikku kuuluvad kõik piirkonna omavalitsused, LEADER-grupid, turismiettevõtjad ja teised turismi külastuskeskkonda panustavad organisatsioonid ja inimesed.

Kesk-Eesti turismiorganisatsiooni eesmärk on algatada ja ellu viia turismi arendustegevusi, koordineerida sihtkoha turundust, panustada turismiettevõtete võrgustiku loomisesse ning soodustada piirkonnale spetsiifiliste ühisprojektide loomist. Selle saavutamiseks korraldame ümarlauakohtumisi, koolitusi, infopäevi ja algatame turunduskampaaniaid.

Meie eesmärk on muuta Kesk-Eesti piirkonna turismiatraktsioonid laiemale avalikkusele kättesaadavaks, eesmärgiga suurendada turismi- ja majutusettevõtete käivet ning edendada kohalikku majandust. Lisaks keskendub DMO piirkonna jätkusuutlikkusele, mis tähendab, et kõiki turismiressursse ja teenuseid arendatakse kooskõlas keskkonnasõbralike põhimõtetega.

Turismi koordineerimine

Sihtasutus Järvamaa koordineerib Järvamaa turismitegevusi ja aitab suunata turismi arengut. Eesmärk on tutvustada Järvamaad kui huvitavat ja mitmekülgseid tegevusvõimalusi pakkuvat turismisihtkohta Eestimaa südames.

Sihtasutus haldab turismiinfot kogu maakonna  vaatamisväärsuste ja turismiteenuste kohta, tegeleb turismitrükiste koostamisega, koordineerib maakonna turismiinfo jaotuskanalite võrgustikku, tegeleb turunduse ja arendustegevustega.

Maakonna arengustrateegiast lähtuvalt on Järvamaa koostöömudeli keskmes valdkondlikud nõukojad. Järvamaa turismi nõukoja liikmeteks on aktiivsemad turismiasjalised, valdkonna suuremad eestvedajad maakonnas. Nõukoja eesmärgiks on sihtkoha arendamise sh turundamise tulevik omavahel läbi rääkida.

Kontakt

Piret Sihver

turismi koostöövõrgustiku koordinaator/
sihtkoha juht

Tel: +372 5222455
E-post: piret@jarva.ee

Järvamaa on roheline sihtkoht

Järvamaa on liitunud kestliku turismi rahvusvahelise võrgustikuga Green Destinations ehk rohelised sihtkohad. EAS Turismiarenduskeskuse eestvedamisel Eestis käivitatud pilootprogrammis osaleb Järvamaa ühena seitsmest Eesti sihtkohast ning kevadel 2021 omistati Järvamaale hõbetaseme tunnustus esimest korda. Green Destinations Silver Award kinnitus teistkordselt 2023. a juunis jällegi hõbedaselt.

Ühtlasi pääses Järvamaa aastatel 2020, 2021, 2022 ja 2023 roheliste sihtkohtade TOP100 valikusse. Lisaks põhjalikule hindamisprotsessile hõlmas see kestliku turismi edulugusid, milleks Järvamaa puhul oli esimesel korral Paide keskväljaku ruumieksperiment,  teisel Vargamäe muuseumi nutikas aastanäituse kontseptsioon ja kolmandal Kirna mõisa edulugu tulbiväljade loomisel. Aastal 2023 sai kiitva hinnangu Konnamaja lugu Türilt.

Roheliste sihtkohtade võrgustiku põhiväärtusteks on

  • ehe – väärtustatakse kohalikke traditsioone ja pärandkultuuri;
  • vastutustundlik ja lugupidav – arvestatakse kohaliku kogukonnaga ning välditakse massiturismi;
  • majanduslikult jätkusuutlik – turismi edendades luuakse töökohti ning kaasatakse kohalikke;
  • keskkonna- ja kliimasõbralik – välditakse keskkonna halvendamist ja saastamist, tegeletakse kliimamuutusest tingitud probleemidega sh rahvatervise eest hoolitsemine;
  • loodussõbralik – kaitstakse väärtuslikke maastikke, ilusaid vaateid, elupaiku ja elusloodust.

Kõikjal maailmas on keskkonnateadlikkus kasvanud ning järjest suurem hulk inimesi valib reisisihiks vaid neid paiku, mille puhul võib olla kindel, et seal tõesti arendatakse turismi loodussõbralikult.

Soovime, et Järvamaa turismiteenuste pakkujate hulka lisanduvad ettevõtjad ja organisatsioonid jagaksid rohelise sihtkoha põhimõtteid. Soovitused tuginevad kestliku turismi kvaliteedimärgise Green Key nõuetele, mis ühtlasi tähendab, et neid järgides luuakse endale eeldused sobiva märgise taotlemiseks tulevikus.

Keskkonnasõbralikult tegutsev turismiteenuse pakkuja Järvamaal:

  • pakub külastajale ehedaid elamusi ja ausat kaupa;
  • lähtub oma teenuste loomisel kohalikust kultuuri- ja looduspärandist;
  • sobitab oma teenused ümbritsevasse keskkonda parimal võimalikul moel;
  • arendab oma majandustegevust keskkonnateadlikult ja loodust säästvalt;
  • tutvustab oma tegevust ja teenuseid atraktiivselt, ausalt ja asjakohaselt;
  • väärtustab külalislahkust ja püüdleb teenuse kvaliteedi pideva parendamise suunas.

Säästlikkuse sõnum Järvamaa külalisele

Iga turismiettevõte saab oma edenemist rohelise sihtkoha vääriliseks turismiobjektiks näha täites sammuseadja eneseanalüüsi.