Järvamaa muuseum koostab näitust „Eestimaa Pariis – tuntud paidelased ajast aega“. Septembris avatava väljapaneku keskmes on 1920-1930ndatel Paide kultuurielu mõjutanud kunstnik August Roosilehe pärand.
Kuigi viimastel aastakümnetel on Roosilehe elukäik ja looming tähelepanu pälvinud, on siiski veel mitmeid valgeid laike kunstniku elust ning tema pärandi saatusest. Jätkuvalt on teadmata Roosilehe haua asukoht ning täpne surmakuupäev. Samuti puudub informatsioon Roosilehe kavandatud nn punase koolimaja õpetajate toa mööbli saatusest.
Kuna August Roosilehe kunstiteoseid leidub ka eraisikute valduses, kogub Järvamaa muuseum teavet viljaka kunstimehe pärandist. Infot ootame telefonil 56682165 või meiliaadressile info@jarvamaamuuseum.ee. Jääme lootma Teie abile, et üheskoos jäädvustada teeneka paidelase mälestust.
Paides tegutsenud kultuuri- ja ühiskonnategelased on aastakümnete jooksul mõjutanud kohalikku kogukonda. Neist mitmed on leidnud jäädvustamist ka Eesti kultuuriloos. 2016. aastal möödub 725 aastat linnaõiguse andmisest Paidele. Seega oleks sobilik meenutada neid, kes Paidega seotud või Paidest pärit.
Paide linna sünnipäevale pühendatud näitus „Eestimaa Pariis – tuntud paidelased ajast aega“ avatakse Järvamaa muuseumis 16. septembril. Koostöös Paide Linnavalitsuse, Paide Kultuurikeskuse ja hr. Aare Kalvikuga paigaldatakse vana rahvamaja ette August Roosilehele ning Ants ja Helve Viidalepale pühendatud mälestuspink. Samas avatakse Paide kultuurikeskuses Viidalepa mälestusnäitus. Erakogudest pärinevad kunstitööd tagastame omanikele näituse lõppedes.
Ründo Mülts
Järvamaa muuseumi teadusjuht
56682165