Kohaliku omaalgatuse programmi (KOP) eesmärk on tugevate ja omaalgatusel põhinevate kogukondade tekkimine ja püsimine.
Programmi eesmärgi saavutamiseks toetatakse tegevusi, millega panustatakse kogukonnaliikmete teadmiste ja oskuste kasvu, kogukonna identiteedi tugevnemisse, tõhusama koostöö tekkesse ja kogukonnaliikmete ühistegevust soodustavate avalikus kasutuses olevate objektide rajamisse ja arendamisse ning kogukonnaliikmetele vajalike teenuste pakkumisse.
Omaalgatuslike eesmärkide saavutamise tulemustest peab olema selgelt näha kogukonnaliikmete initsiatiiv ja kaasamine.
KOP programmi kaudu toetatakse kogukonna liikmete aktiivset osalemist kohalikus arengus ja ühiskonnas kaasarääkimisel, kogukonnapärandi säilitamist tulevaste põlvede jaoks ning kogukonnale oluliste kogukonnateenuste arendamist.
Programmi viiakse ellu kahe meetmete kaudu:
- Meede 1 – kogukonna areng – toetatakse tegevusi, millega panustatakse kogukonnaliikmete teadmiste ja oskuste kasvu, kogukonna identiteedi tugevnemisse ja tõhusama koostöö tekkesse.
- Meede 2 – elukeskkonna ja kogukonnateenuste arendamine – toetatakse tegevusi, millega panustatakse kogukonnaliikmete ühistegevust soodustavate avalikus kasutuses olevate objektide rajamisse ja arendamisse ning kogukonnaliikmetele vajalike teenuste pakkumisse.
Toetuse taotlejaks saavad olla programmi nõuetele vastavad ja avalikes huvides tegutsevad mittetulundusühingud ja sihtasutused, mille asutajaks ega liikmeks ei ole kohaliku omavalitsuse üksus ega riik. Toetatakse piirkondlikult tegutsevaid ühendusi, st tegutsetakse küla, aleviku, alevi, valla, linna või linnasisese asumi huvides. Koguduste puhul toetatakse kogudusi, mis tegutsevad põhikirja järgi laiema sihtgrupi huvides kui koguduse liikmed, erandina toetatakse ka kogudust, mille tegevuspiirkond ajalooliste tegutsemispiiride tõttu ületab maakonna piire.
Maakondlikke ühendusi toetatakse juhul, kui ühendus on maakonnas tegutsevaid ühendusi liitev programmi eesmärki täitev katusorganisatsioon.
Toetuse summa: Maksimaalne toetussumma meetmesse 1 esitatud projekti kohta on 2500 eurot ja meetmesse 2 esitatud projekti kohta 4000 eurot.
Alates 2021. aastast on taotlemine ja aruandlus elektrooniline, kevadvoor avatakse e-toetuse süsteemis 1. aprillil ja taotluste esitamise tähtaeg on 30. aprillil kell 16.30! Programmi määrusega saab tutvuda SIIN.
Otseviited taotlemiseks (avanevad 1. aprillil):
Järvamaa KOP kevadvoor 2021 “Investeeringud ja kogukonnateenuste arendamine” SIIN
Järvamaa KOP kevadvoor 2021 “Kogukonna areng” SIIN
KOP voorude taotluste esitamise tähtaeg on kevadvoorul 30. aprill kell 16.30 ja sügisvoorul 1. oktoober kell 16.30.
Abikõlblikkuse perioodi kestust konkreetse projekti elluviimiseks võib toetuse saaja taotluse alusel pikendada kuni kuue kuu võrra, kui toetuse saajast mitteoleneval põhjusel projekti käigus ilmnenud ootamatu takistuse, eriolukorra või muu erakorralise seisukorra tõttu ei ole võimalik sellest tähtajast kinni pidada. Nimetatud tähtaja pikendamise taotlus esitatakse Järvamaa Omavalitsuste Liidule e-posti aadressil kop[at]jarva.ee hiljemalt kümme tööpäeva enne abikõlblikkuse perioodi lõppkuupäeva.
Põhjendatud juhul võib MARO toetuse saaja kirjaliku taotluse alusel pikendada aruande esitamise tähtaega. Nimetatud taotlus tuleb esitada Järvamaa Omavalitsuste Liidule e-posti aadressil kop[at]jarva.ee hiljemalt kümme kalendripäeva enne abikõlblikkuse perioodi lõppkuupäeva.
Kohaliku omaalgatuse programmi komisjoni koosseis:
- Tiina Oraste, Järva valla abivallavanem
- Tuuli Org, Kirna Mõis OÜ juhatuse liige
- Peeter Saldre, Paide linna Roosna-Alliku teeninduskeskuse piirkonnajuht
- Marta Kondas, Kodukant Järvamaa juhatuse liige
- Riina Trumm, Lõuna-Järvamaa Koostöökogu tegevjuht
Alates 2018. aastast koordineerib programmi maakondlikult Järvamaa Omavalitsuste Liit. Taotluste menetlemine, komisjoni töö korraldamine ja aruandlusega tegelemine on delegeeritud sihtasutusele Järvamaa Arenduskeskus. KOP tehniline menetleja ja vabaühenduste nõustaja on Elo Öösalu, elo[at]jarva.ee, tel 385 2365, 5805 6658.
Sügisvoor avanes taotlemiseks 1. septembril ja taotluste esitamise tähtaeg oli 1. oktoober 2020 kell 16:30.
Programmi infopäev koos projektikirjutamise praktilise õpitoaga toimus 10. septembril kell 13.00-17.00 Paides Ärklitoas. Täpsem info ja registreerimine on leitav siit.