Järvamaa omavalitsuste liit ja Kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupp tunnustasid 8. veebruaril Paide muusika- ja teatrimajas kultuurivaldkonna parimaid tegijaid.
Omavalitsuste liit tunnustas kultuuripreemiaid kolmes kategoorias: aasta kultuurielu edendaja, aasta kultuurihoidja ja parim kollektiiv.
Kultuuripreemia eesmärk on tunnustada ja tutvustada üldsusele kultuuritöötajaid, erinevaid kultuurižanre edendavaid üksikisikuid ja kollektiive, loojaid ja interpreete, kelle töö ja saavutused on oluliselt kaasa aidanud kultuuriväärtuste loomisele ja säilitamisele ning kultuurielu edendamisele maakonnas.
Kultuurielu edendaja preemia sai Koeru muusikakooli direktor ja puhkpilliansambli juht ning Koeru keskkooli rahvatantsurühmade juhendaja Kerli Sirila.
Kerli käe all on Koeru muusikakool muutunud üheks oluliseks osaks Koeru piirkonna haridus- ja kultuurimaastikust. Muusikakooli õpilased on läbi aastate edukalt osalenud üle-eestilistel konkurssidel, lisaks käivad nad muusikapäevadel ja -festivalidel üle Eesti.
Erialaselt on Kerli Sirilale olnud südameasjaks puhkpillikollektiivi olemasolu, praegu on Koerus tegev muusikakooli puhkpilliansambel.
Kerli oli aastaid aktiivne ja kohusetundlik Koeru naisrahvatantsurühma Alleaa tantsija, rahvatantsujuhiks on ta õppinud Ilma Adamsoni tantsukoolis.
Praegu on Kerlil Koeru koolis juhendada neli tantsurühma, pererühm ja naisrühma Järva Juulad kaasjuhtimine. Käib kibekiire ettevalmistus selleaastaseks vabariiklikuks noorte laulu- ja tantsupeoks „Püha on maa“.
Kerli Sirila oli 2022. aasta maakonna laulu- ja tantsupeo loomemeeskonna liige, 5.–6. klasside tantsurühmade, neiduderühmade ja puhkpilliorkestrite liigijuht ning dirigent. Ta andis väga suure ja olulise panuse peo loomisse ning õnnestumisse. Kerli on tänavuse maakonna laulu- ja tantsupeo „Hingesugulane“ neiduderühma liigijuht.
Kerli Sirila on alati tähtsaks pidanud enese täiendamist nii erialaselt kui ka üldkultuuriliselt ja on läbi oma tegevuse rikastanud nii Koeru kui Järvamaa kultuuri- ja hariduselu.
Aasta kultuurihoidja preemia pälvis Järva-Jaani kultuurimajas tegutsev JJ Dixieland Band.
Järva-Jaani kultuurimajas aastaid proove teinud JJ Dixieland bänd hoiab au sees head džäss- ja tantsumuusikat.
Aasta 2022 on olnud kollektiivile tegevusrohke. 19. augustil tähistati suure kontserdiga koos vanade sõpradega kuldsetest kuuekümnendatest 60 aasta taguseid muusikasündmusi Järva-Jaanis. Üles on astutud ja oma mänguga rõõmu toodud väga erinevatel sündmustel, näiteks Maale elama päev, Järvamaa kultuuripreemiate üleandmise gala, Põhja-Järva Kultuurikeskuse korraldatud eakate jõulupidu ja paljud rahvamajade sündmused.
Tänases orkestris mängivad väärikas eas härrad Eino Tandre, Herman Rätsep, Avo Oismann, Märt Ibrus, Enn Tammaru ja Toomas Kärmik, kes on ka bändi eestvedaja, neid toetavad nooremad mehed Urmas Kaio ja Tarmo Keskküll.
Parimaks kollektiiviks nimetati Piibe teater. Teatrile on 2022. aasta olnud väga tegus.
Piibe teater on projektiteater, kus igaks lavastuseks leitakse sobiv koht ja pannakse kokku sobiv trupp. Piibe teatriga tegevust alustades võeti eesmärgiks tutvustada publikule kohalikke legende, ajalugu ja inimesi. „Üks asi on oma ajalooga tutvuda raamatu vahendusel, aga hoopis parem on sellest osa saada lavaloo kaudu. Elustatud ajalugu jätab igale vaatajale palju sügavama mälestuse,“ on öelnud kõikide näidendite autor Arlet Palmiste.
2022. aastal jõudsid publikuni lavastused:
- „Mina, Sikenberg”, kus teevad kaasa Arlet Palmiste ja Erik Ruus, tükki etendati läinud aastal ligi 30 korda üle Eesti,
- Seidla külapäevaks kirjutatud ja lavastatud näidend „Leivategu“, kus mängisid Arlet ja Joosep Palmiste,
- Näidend „K. E. von Baeri lõpetamata uurimus“ K. E. von Baeri elust, lavastuses mängivad Toomas Suuman, Erik Ruus ja Arlet Palmiste,
- Lavastus „Palusalu“ Voosel, olümpiavõitja Kristjan Palusalu elust, lavastuses tegid kaasa Mihkel Tikerpalu, Liis Haab, Riho Rosberg,
- Kuuldemäng „Loojangupuna“ Johan Pitka elust, osalesid Järvamaa harrastusnäitlejad.
Piibe Teatri juht on Arlet Palmiste ning trupijuht Triinu Palmiste. Turundusega tegeleb Johanna-Riinu Annuk.
Kultuurkapitali Järvamaa ekspertgrupp andis välja preemiaid viies kategoorias.
Järvamaa kultuurisündmuse preemia sai Wittensteini tegevusmuuseum, kultuuritegija preemia Arlet Palmiste, kultuuripärli preemia Järva Teataja fotograaf Dmitri Kotjuh, elutööpreemia Tiiu Schüts. Lisaks andis ekspertgrupp välja tunnustuspreemiaid, need saavad Esna galerii, Helen Ott, Krista Jürgens ja Leho Rubis.
Pildid sündmusest on SIIN.
Lisainfo:
Toomas Tammik
Juhatuse esimees
Järvamaa Omavalitsuste Liit
toomas.tammik[at]jarva.ee
Tel 5307 1685
Teate koostas:
Helje Mets
Juhiabi
Järvamaa Omavalitsuste Liit
jol[at]jarva.ee
Comments are closed.