Sel suvel on teadaolevalt esimene kord, mil on võimalik näha kõiki kunstnik Olev Soansi loodud Eesti kultuuriloolisi piltkaarte. Sellega tähistame tema 100. ja kultuurilooliste kaartide 50. sünniaastapäeva. Piltkaartide näitus koosneb neljast osast ning on välja pandud Järvamaal Paide Wittensteini, Käru ja Järva-Jaani muuseumides ning Esna Galeriis. Igal näitusel on väljas põhinelik: kultuurilooline, kirikud, mõisad ja kirjanduslugu, mida täiendavad temaatilised kaardid ja muud tööd. Käru näituse teema on loodus, Järva-Jaanis maaelu, Paides ajalugu ning Esnas kunst.
Piltkaardid on põnev sulam kunstist, kartograafiast ja temaatilistest teadmistest. Olev Soans sai piltatlase idee Harjumaalt pärit krahv Mellini üle 200 a vanusest atlasest. Just selle baltisaksa atlase olemasolu julgustas kunstnikku niivõrd mastaapset tööd ette võtma. Esimene, tervele suunale aluse pannud „Kultuurilooline kaart“ valmis 1975 ja osutus erakordselt populaarseks. Olev Soansi tütre Kerttu Soansi andmeil trükiti ligikaudu 1000 eksemplari, mis on graafika kohta erakordne. Kunstniku kava koostada Eesti kultuurilooline piltatlas kasvas algsest kuue kaardi ideest 30 kaardini. Piltkaarte tellisid ka asutused ja organisatsioonid ning nii valmis neid aastaks 1993 üle 40, lisaks paarkümmend väiksemat. Iga piltkaart valmis koostöös, kaastöötajaid oli üle 80. Nende hulgas näiteks Lennart Meri, Jaan Eilart ja Gustav Ernesaks. Kaardid olid paljude kultuuritegelaste ühine pingutus jäädvustada Eestit, rääkida oma maast ja rahvast nõukogude aja piirangute kiuste.
Käru Muuseumis avati 26.aprillil näitus looduse teemal linnud, loomad, kalad, taimed farmaatsia kaardil, looduskaitse ajalugu, Roheline Eesti jt.
Maaelust räägib väljapanek Järva-Jaani vanatehnika muuseumide keskuses, kus on vaatamiseks põllumajanduse, maaehitus, kalurikolhoosid, ühistegevuse kaardid. Lisaks Veiko Märka „Eesti tunnuslausete kaart“ ja baltisaksa piltkaarte. Näituse avamine tuleb 11. mail kell 12.30.
Wittensteini Tegevusmuuseumi näitus Paides on neljast kõige suurem. Näha saab muuhulgas rahvusliku ärkamisaja, koorilaulu ja meeskooride, läänemeresoomlaste, Vabadussõja, Tartu Ülikooli ja kõiki väiksemaid kaarte. Avamine 29. mail kell 16.00.
Esna Galerii näituse avamispidu on 31. mail kell 14.00. Üleval kõik ajalooliste arhitektuuristiilide ja restaureerimise kaardid, Tallinna Vanalinn, Soansi diplomitöö Kunstiakadeemias, graafilisi lehti. Kõiki näitusekohti ühendas vanasti raudtee, mis on kenasti ka vanadel Eesti Vabariigi aegsetel piltkaartidel näha.
Lahtiolekuajad ning näituste lisaüritused palume kontrollida objektide kodulehtedelt.
Näituste idee autorid ja eksponaatide omanikud on Järvamaa juurtega Maive ja Jüri Rute, kes praegu töötavad Euroopa Komisjonis.