Ettevõtjate tunnustamine

Järva maakonnas tunnustatakse igal aastal tublisid ja tegusaid ettevõtjaid. 

Konkurss Järvamaa tegusad on kõrgeim maakonnapoolne tunnustus silmapaistvatele edumeelsetele ettevõtetele. Konkursi eesmärgiks on maakonna ettevõtete tegevuse väärtustamine ning tänamine panuse eest piirkonna arengusse. Tunnustatakse edukalt tegutsevaid äriühinguid ja silmapaistvaid isikuid, kelle tegevus ja eeskuju on enim mõjutanud meie elukeskkonda ja inimeste heaolu, suurendanud elanike tööhõivet ja sissetulekuid, muutnud maakonda atraktiivsemaks selle elanikele, külastajatele, spetsialistidele, investoritele. 

Konkursi läbiviimist korraldab SA Järvamaa koostöös partneritega. Ajalugu on näidanud, et avalik tunnustus ja tähelepanu on avanud ettevõtetele uusi uksi ning toonud uusi kliente – see on selge signaal konkursi mõjust ja olulisusest.

Ettevõtjate tunnustamise statuudiga saab tutvuda SIIN

Tunnustamise kategooriaid on seitse:

Aasta suurettevõtte kategoorias tunnustatakse üle 3 aasta tegutsenud ettevõteid. Ettevõttes on üle 50 töötaja, keda iseloomustab stabiilsus, töötajasõbralikkus ja keskkonnateadlikkus. Lisaks majandusnäitajatele, vaadatakse ka ettevõtjate poolt tehtud koostöö – ja arendusprojekte. 
Aasta väikeettevõtte kategoorias tunnustatakse üle 3 aasta tegutsenud ettevõtet.  Ettevõttes on 10-49 töötajat, keda iseloomustab stabiilsus, töötajasõbralikkus ja keskkonnateadlikkus. Lisaks majandusnäitajatele, vaadatakse ka ettevõtjate poolt tehtud koostöö – ja arendusprojekte. 
 
Aasta mikroettevõtte kategoorias tunnustatakse üle 3 aasta tegutsenud ettevõtet. Ettevõttes
on 1-9 töötajat, keda iseloomustab stabiilsus, töötajasõbralikkus ja keskkonnateadlikkus. Lisaks majandusnäitajatele, vaadatakse ka ettevõtjate poolt tehtud koostöö – ja arendusprojekte.  
Silmapaistev tegija võib olla üksikisik, tegutsev ettevõte, kohalik omavalitsus või vabaühendus, mis on märkimisväärselt aidanud kaasa ettevõtluse arengule Järvamaal. Hindame uudse lahenduse olemust, ainulaadsust, tehnoloogilist läbimurret ja selle mõju lisandväärtuse kasvule. Silmapaistva tegija kategooriasse kuuluvad veel sündmused, ettevõtmised või projektid, mis on pälvinud laiemat tähelepanu maakondlikult või selle üleselt ja loonud seeläbi maakonnale lisandväärtust või tõstnud maakonna külastatavust. Hindamisel võetakse aluseks külastatavuse arv, kajastused üleriigilises meedias ja diginähtavus ning kogukonna kaasatus.

Esita kandidaat siin

Kategooria eesmärk on tunnustada turismiga tegelevat organisatsiooni, keda iseloomustab kõrge teeninduse tase, teenuste mitmekülgsus, omanäolisus ja atraktiivsus. Tunnustatavaks võib olla äriühing, sihtasutus, mittetulundusühing, füüsilisest isikust ettevõtja, riigimuuseum, ürituse korraldaja, kes on tuntud ja teeb koostööd oma maakonna teiste ettevõtjatega ning on oma tegevusega  toetanud turismi arengut Järvamaal.   Hindamisel arvestatakse objekti või sündmust külastanud või teenust tarbinud turistide arvu, teenuse/toote uudsust, originaalsust ja vajalikkust,
lisandväärtuse pakkumist piirkonnale, keskkonna väärtustamist, jätkusuutlikkust ja tuntust Eestis. 

Esita kandidaat siin

Konkursi eesmärk on tunnustada piirkondlikke edukaid talusid. Soovime tunnustada julgeid ettevõtjaid maapiirkonnas, kes on majanduslikult edukad ning paistavad silma oma panusega kohaliku piirkonna arengusse. Talud on meie maakonna põllumajanduse alustala, sest nendel on
kandev roll toidujulgeoleku tagamisel ning üldisemas plaanis kogu maaelu edendamisel.
Konkursi eesmärk on tunnustada parimat kohalikku  toodet ja/või pakutavat teenust. Auhinna
väljaandmise eesmärk on innustada ettevõtjaid tegelema tootearendusega ning uute teenuste loomisega. Hinnatakse toote/teenuse piirkondlikku eripära, traditsioone, ajalugu ja keskkonnasõbralikkust, uudsust, originaalsust ja vajalikkust. 

Tublimad kodanikualgatuses

Konkursi eesmärgiks on rõhutada kodanikualgatuse olulisust ja tähtsust ühiskonnas ning tugevdada vabatahtliku tegutsemise traditsioone maakonnas, avaldada tublimatele avalikku tunnustust tulemusliku tegutsemise eest ning teavitada üldsust maa- ja külaelu olulisusest.

Kandidaate võivad esitada nii kohalikud omavalitsused, ettevõtted/äriühingud, üksikisikud kui ka vabaühendused.

Lisainfo ja statuudiga saab tutvuda SIIN

Konkursi võitjad selgitab välja 9-liikmeline hindamiskomisjon.

Konkursi hindamiskomisjon võib otsustada välja anda rohkem või vähem  tunnustusi või vajadusel välja anda eriauhindu.

aunimetus antakse üksikisikule, kes on oluliselt panustanud oma aega ja tööd vabatahtlikuna kogukonnas või mujal tasu ootamata.  Ankeedi leiab  SIIT

nimetus antakse organisatsioonile, kelle tegevus 2024. aastal on toonud kaasa olulise positiivse muudatuse kogukonnas ja/või maakonnas, ning kelle tegevuse tulemus ei ole olnud suunatud ainult oma liikmetele. Teod ja algatused peavad olema suunatud võimalikult laiale sihtgrupile.  Ankeedi leiab SIIT

tunnustatakse kodanikuühenduste hulgas sündinud uuenduslikku algatust, mis on suurepäraseks eeskujuks teistelegi oma töö korraldamisel. Eriti teretulnud on algatused, mis on andnud arengutõuke paljudele vabaühendustele üle Järvamaa. Samas võib olla see ka midagi väikest ja nutikat, kuid mis passiks kasutusele võtta ka teistel ühendustel. Heaks algatuseks võib olla ka see, kui kohalikud omavalitsused ja ettevõtjad on teinud midagi kodanikuühendustes tegutsemise parendamiseks. Tahame oma ettevõtmisega selliseid algatusi tunnustada ja ka laiemalt tutvustada.  Ankeedi leiab SIIT

nimetus antakse organisatsioonile, kes oma tegevuse ja finantsidega on toetanud kogukonna või maakonna jaoks olulise sündmuse korraldamist, mõnd vabaühendust või panustanud olulisse investeeringusse. Tähtis ei ole alati panuse suurus vaid konkreetse asja ära tegemisest kogukonnale saadav kasu. Ankeedi leiab SIIT

aunimetus omistatakse üksikisikule, kes oma tegevusega on kaasa aidanud maa- ja külaelu positiivsele arengule. Olulised kriteeriumid hindamisel on isiklik avatus, aktiivsus, koostööoskus ja tuntus oma kodukohas, võimalusel ka maakonnas. Eeltäidetud ankeedivorm palutakse saata Kodukant Järvamaale SIIT

aunimetus omistatakse külale või külade piirkonnale, mis on saavutanud nähtavaid tulemusi külaelu arendamisel. Hindamisel võetakse aluseks külakogukonna positiivne areng ja külasisene koostöö, külaarenduslike projektide elluviimine, koostöö kohaliku omavalitsusega, küla heakord jms. Järvamaa aasta küla tiitlivõitja esitatakse kandideerima Eestimaa aasta küla konkursile. Eeltäidetud ankeedivorm palutakse saata Kodukant Järvamaale SIIT

Tervisedenduse tunnustus Tervisetegu

Järvamaa aasta terviseteo konkursile esitatakse eraisikuid või organisatsioone, kes on käesoleval aastal kaasa aidanud tervisedenduse tähtsustamisele, teadlikkuse tõstmisele või loonud eeldused inimese tervise edendamisele maakonnas.

Järvamaa Terviseteo tiitleid jagatakse alates 2010. aastast. Läbi ajaloo on tunnustamist korraldanud  Järva Maavalitsus ja  Järvamaa Omavalitsuste Liit. Alates 2022. aastast korraldab  tunnustamist Sihtasutus  Järvamaa.

Tervisedenduse tunnustamise statuudiga saab tutvuda SIIN

Järvamaa kultuuripreemiad

Järvamaa kultuuripreemia eesmärk on tunnustada ja tutvustada kultuuritöötajaid, erinevaid kultuurižanre edendavaid üksikisikuid ja kollektiive, loojaid ja interpreete, kelle töö ja saavutused on oluliselt kaasa aidanud kultuuriväärtuste loomisele ja säilitamisele ning kultuurielu edendamisele maakonnas. 

Preemiaid antakse välja üks kord aastas.
 
Preemia saajad valib esitatud kandidaatide seast välja kuni 11 liikmeline komisjon, kuhu kuuluvad: SA Järvamaa nõukogu esindaja, kultuurikoordinaator, kohalike omavalitsuste kultuuri valdkonna esindajad, Järvamaa kultuurinõukoja poolt nimetatud 3 liiget. Võimalusel kaasatakse hindamiskomisjoni eelmise aasta kultuuripreemiate laureaate või teisi kultuuri valdkonnas silmapaistvaid isikuid.
 

Aasta kultuurielu edendaja paistab silma tegevusega, mis on leidnud laiemat kandepinda maakondlikul ja/või vabariiklikul tasandil, määratledes ennast Järvamaa taustaga. Läbi tema tegevuste on kaasatud kohalikud elanikud, loodud on kogukonda arendavad väärtused (huvitegevus, ajaloo- ja kultuuripärandit talletavad tegevused, näitused, ühistegevus). Eesmärgiks on inimeste kultuuriteadlikkuse tõstmine ja silmaringi laiendamine. Edasi antakse teadmisi/oskusi, mis suurendavad kogukonna ühishuvi. Kultuurisündmus on kaasanud kogu maakonna ja loonud positiivse kuvandi laiemalt. Läbi kultuurielu edendamise on Järvamaa elanikele ja külastajatele loodud võimalus saada osa kohalikust kultuuripärandist.

Preemia antakse kultuuritöötajale, kes on aktiivne kultuurielu edendaja kohapeal. Ta peab olema pälvinud kogukonna lugupidamise, mis motiveerib inimesi osalema üritustel, ringide töös ja ühistegevuses. Kogukonna arengusse on kaasatud erinevad sihtrühmad, kes vastavalt oma huvidele on leidnud rakendust. Tähtsad on teod, mis parandavad olemasolevat olukorda märgatavalt ning julgustavad teisi hea eeskujuga. Läbi tegude on rikastunud kohalik kultuuriruum. Tekkinud on huvi ümbritseva vastu, mis omakorda innustab teadmiste täiendamisele kultuurivaldkonnas. Aasta kultuurihoidja on kohalikus elus edasiviiv jõud, kelle panus on mõõdetav läbi konkreetsete tegevuste (sündmused, ringid, heateod, kollektiivid, näitused jms).

Parim kollektiiv on silma paistnud oma loomingulise tegevusega nii kohalikul tasandil kui ka laiemalt. Kollektiivi tegevusest on sündinud meeldejäävad kultuurisündmused üldsusele. Süstemaatiline teadmiste ja oskuste arendamine on andnud kollektiivile konkurentsivõimelise taseme nii maakondlikul kui ka vabariiklikul tasandil. Koostöö on kollektiivi alustalaks, mis paistab silma innustatud esinemistes. Osalemine maakondlikel ja/või vabariiklikel konkurssidel on toonud kollektiivile auhinnalise koha. Oma tegevusala propageeritakse esinemiste kaudu maakonna üritustel. Kollektiivi esinemine tekitab positiivse emotsiooni ja on esteetiliselt nauditav.

Aasta õpetaja

Parimad õpetajad valid Järvamaa hariduskomisjon, mis koosneb kolmest KOVi haridusspetsialistist, kultuuri koordinaatorist, koolijuhtide aineühenduse esimehest ja Järvamaa koolijuhtide ühenduse MTÜ esimehest. Komisjonid esitab selgunud laureaadid üleriiklikule Aasta õpetaja konkursile.

Aasta õpetaja komisjoni kuuluvad liikmed: Paide linn hariduse peaspetsialist, Järva valla hariduse peaspetsialist, Türi valla haridusspetsialist, MTÜ Järvamaa Koolijuhtide Ühenduse juhatuse esimees, lasteaedade aineühenduse esimees, SA Järvamaa kultuurivaldkonna koordinaator.

tunnustatakse õpetajat, kes on viimase kolme aasta jooksul silmapaistval viisil toetanud lapse arengut ning kelle kogemus väärib esiletõstmist ja jagamist

tunnustatakse õpetajat, kes on viimase kolme aasta jooksul silmapaistval viisil toetanud lapse arengut ning kelle kogemus väärib esiletõstmist ja jagamist

tunnustatakse õpetajat, kes on viimase kolme aasta jooksul silmapaistval viisil toetanud lapse arengut ning kelle kogemus väärib esiletõstmist ja jagamist

tunnustatakse õpetajat, kes on viimase kolme aasta jooksul silmapaistval viisil toetanud lapse arengut ning kelle kogemus väärib esiletõstmist ja jagamist

 tunnustatakse õpetajat, kes on viimase kolme aasta jooksul silmapaistval viisil toetanud lapse arengut ning kelle kogemus väärib esiletõstmist ja jagamist

tunnustatakse õpetajat, kes on viimase kolme aasta jooksul silmapaistval viisil toetanud lapse arengut ning kelle kogemus väärib esiletõstmist ja jagamist

tunnustatakse hariduse tugiteenuste spetsialisti, kes on viimase kolme aasta jooksul silmapaistvalt aidanud kaasa lapse või noore arengule ja organisatsiooni-sisese koostöö kujundamisele

tunnustatakse õpetajat, kes on viimase kolme aasta jooksul huvikooli(de)s ja/või huviringides toetanud noorte mitmekülgset arengut, teinud tulemuslikku tööd noortevaldkonnas ning kelle kogemus väärib esiletõstmist ja jagamist

tunnustatakse õppeasutuse eestvedajat, kes on viimase kolme aasta jooksul õppeasutust olulisel määral arendanud ja kaasa aidanud õppuritele mitmekülgse arengukeskkonna loomisele

tunnustatakse koolieelse lasteasutuse, üldhariduskooli, kutseõppeasutuse, kõrgkooli ja haridusvaldkonnas tegutseva organisatsiooni või ühenduse viimase kolme aasta ettevõtmist, millega on märkimisväärselt panustatud õppimise ja õpetamise arendamisse ning mis väärib esiletõstmist ja jagamist

üksikisik või organisatsioon, kes on viimase kolme aasta jooksul oma tegevusega toetanud õppijate arengut, õppeasutusi õppe kaasajastamisel, edendanud kooli ja ühiskonna dialoogi või teinud tulemuslikku tööd hariduse väärtustamiseks

Järvamaa vapimärk

Siseministri määrus Maakonna teenetemärkide loetelu ning teenetemärgi andmise, kandmise ja äravõtmise kord. Järva maakonna teenetemärgid ja nende andmise kord.

Järvamaa vapimärk antakse isikule Järva maakonnale osutatud eriliste teenete ja väljapaistvate saavutuste tunnustamiseks.

Varasemalt on vapimärke välja andnud aastatel 1998-2017 Järva maavalitsus ja 2018-2022 Järvamaa omavalitsuste liit.

Alates 2023. aastast annab Järvamaa vapimärke välja sihtasutus Järvamaa.

Maavalitsuse poolt välja antud vapimärgid, märgid nr 1-38

  • 2017 Mart-Järvo Hirtentreu, Jaan Meikup 
  • 2016 Urmas Jõgi
  • 2015 Arvo Pärt
  • 2014 Ülle Välimäe
  • 2013 Arvi Niglas
  • 2012 Mati Hõbemägi
  • 2011 Kalev Aun
  • 2010 Andres Müürsepp, Tuve Kärner
  • 2009 Uno Aan, Jüri Ellram
  • 2008 Taso Veere, Kalju Kertsmik
  • 2007 Arvi Kallakmaa, Eevi Sikstus
  • 2006 Eino Sepp, Aino Pung, Rein Köster
  • 2005 Ervin Runnel, Oskar Kreem, Toomas Šadeiko
  • 2004 Ants Käärma
  • 2003 Piret Rammo, Rein Valdru
  • 2002 Janne Vink, Peeter Kibe, Jaak Mae
  • 2001 Helve Ratnik, Urmas Sisask
  • 2000 Henn Sokk, Jaan Nõlve
  • 1999 Endel Lieberg, Kalju Lepik, Karl Kranich
  • 1998 Alar Ainumäe, Herbert Last, Jaan Eilart