Järvamaa muuseum ootab infot vanadest esiemadelt päritud põlledest, et koostada näitus Kesk-Eesti kodudes leiduvatest põlledest. Muuseumi jõulunäitus „Põll – nooriku naise sümbol ja nooriku kaitsja“ avatakse esimesel advendil (27. novembril) Paide raekoja saalis.
Esivanemate pärandvara tutvustatakse põhjalikumalt Paide jõulukroonil 3. detsembril. Näitus jääb avatuks kuni 9. detsembrini. Seejärel tagastatakse näitusel väljapandu omanikele.
Teateid näituse jaoks ootame kuni 17. novembrini telefonil 56682165 või emaili aadressil: info@jarvamaamuuseum.ee
Igal põllel on oma lugu, millest rääkimine paneb veel tänapäevalgi silmad särama.
Aitame üheskoos kaasa esivanemate pärandvara väärtustamisele!
Paljudes kodudes on veel alles esiemadelt päranduseks saadud põlled. Põlle peetakse üheks vanemaks tööriideks. Samas on ta ka ajalooliselt olnud naise ehe ja kodu sümbol ehk märk sellest, et sind oodatakse koju. Põll oli abielunaistele kohustuslik ülikonnaosa. Tavaliselt pandi põll pruudile pulma ajal pidulikult ette ja rahva ütlust mööda ei tohtinud ta edaspidi põlleta isegi üle põranda minna. Arvati, et põlleta abielunaine kahjustab põllu viljakust. Põllele on osutatud ka maagilist mõju. Põlle all või sees kanti perest peresse kõiksugu andameid. 19. sajandi lõpul hakkas mõisatüdrukute kaudu levima põllekandmise mood neidude seas üle Eesti. Valdavalt kanti poeriidest – kirjust või ühevärvilisest puuvillasest, villasest või siidriidest – põllesid. Samal ajal hakkasid eesti talunaised kandma rinnalapi ja traksidega põllesid.
Ründo Mülts
Teadusjuht
SA Ajakeskus Wittenstein/Järvamaa muuseum
56682165
Comments are closed.